Pěšky a na kole
TuristikaNové Údolí a jeho okolí je zemí zaslíbenou pro cyklo a pěší turistiku. Je napojeno na značené turistické trasy Klubu českých turistů i na turistické trasy v Bavorsku. Z Nového Údolí můžete vyrazit na hlavní, červenou, hraniční turistickou magistrálu třeba na Kvildu či na Plešné jezero, po žluté do Stožce, či v Bavorsku obejít výletní stezky v okolí Haidmühle se spoustou zajímavých zákoutí. Za návštěvu jistě stojí nedaleký Třístoličník s excelentním výhledem po Šumavě.

Pro cyklisty jsou výhodou slušné cyklotrasHaidmühley (částečně asfaltované) v Česku či hustá síť lesních silniček v Bavorsku. Na kole se dá dojet třeba do Strážného, podél Schwarzenberského kanálu do Nové Pece či pro zdatnější je zajímavá trasa k Dunaji do Pasova, či okruh přes Bavorsko (viz fotografie na které vidíte Třístoličník a pod ním Haidmühle - tam někde je Nové Údolí...) a Rakousko též do Nové Pece.


Pěší i cykloturosté rádi využívají okruh ČD Nové Údolí - Haidmühle - Bischofreuth - České Žleby - Stožec ČD. Trasy asi nemá smysl  hodnotit či nějak zvlášť doporučovat, každý si najde jistě své.Dopročujeme turistické mapy 1:50000 KČT  Šumava - Trojmezí (č.66). Jsou podle nás nejlepší a nejpodrobnější.

turistiscká mapa


Jízdní kolo lze do Nového Údolí přepravit  i vlakem. V letním období (červen-září.)  jsou do vlaků zařazovány vozy pro zvýšenou přepravu jízdních kol, nicméně kolo lze převézt i v zimě, kdy na této trati jezdí samotné motoráčky. Počet kol je ovšem omezen prostorem. Pokud by se k nám chystala větší výprava, lze telefonicky objednat posílení vlaku např. o vůz. Zavolejte na čísla uvedená v kontaktech, vše zajistíme. Cena za přepravu kole je 20 Kč a navíc si můžete jízdní kolo zapůjčit v některé z půjčoven Českých drah třeba ve Volarech či Nové Peci. Takové jízdní kolo je vlakem přepravováno zdarma a můžete jej vrátit klidně i v Novém Údolí či v jiné stanici

Do vstupu České republiky do Schengenského systému bylo možné pro překročení státní hranice v okolí Nového Údolí použít pouze hraniční přechody:
Stožec - Haidmühle (oficiální název přechodu v Novém Údolí): 1.4.-30.9. 6:00-22:00; 1.10.-31.3. 7:00-19:00
Nové Údolí/ Třístoličník/ - Dreisessel (turistická stezka na červené značce směr Plechý):  1.4.-30.9. 6:00-22:00; 1.10.-31.10. 8:00-18:00
České Žleby - Bischofsreut(Marchhäuser): 1.4.-30.9. 7:00-21.00; 1.10.-31.3. 7:00-19:00.
To jen tak pro připomenutí historie.

Po vstupu ČR do Schengenského prostoru přestala platit časová omezení na bývalých hraničních přechodech. Hranice lze překročit na původních turistických stezkách a nově v podstatě kdekoliv. Pozor však na omezení daná existencí Národního parku Šumava na české straně! Ta, de facto redukují možná místa přechodu hranic na původní hraniční přechody!


Mapa cyklostezek a peších tras v okolí Nového Údolí