Vlakem z Čech

(stav ke dni 1.7.2017)

Nové Údolí

       vlak
 
 • Nejklasičtější, nejpohodlnější a nejekologičtější způsob veřejné dopravy.
 • Nové Údolí je konečnou zastávkou tratě 197 z číčenic. Ve Volarech je možné přestoupit ze/do směru Strakonice a v Černém Kříži ze/do směru Český Krumlov a České Budějovice. Přímé vlaky jezdí do Nového Údolí z Číčenic, Prachatic i Českých Budějovic a Českého Krumlova.
 • Nově vybudovaná zastávka v Novém Údolí se nachází těsně vedle našeho muzea a krčmy. Mùžete u nás odpočívat a vlak vám neujede, máte k němu 50 metrù :-)
 • Počet spojù je vyšší než na leckteré "vnitrostátní" lokálce. V zásadě lze říci, že v letní sezóně každou hodinu přijede, či odjede z Nového Udolí vlak. V liché hodiny přijíždí a odjíždí vlaky ze/do směru Nová Pec, Horní Planá, Český Krumlov a České Budějovice, v sudé pak ze/do směru Volary, Prachatice, Vodòany a Číčenice.
 • V létě jsou používány vozy na přepravu kol i počet vlakù je vyšší. Jsme tak trochu na konci civilizace, ale s pár přestupy k nám dojedete i z Plzně, Brna a dalších koutù světa.
 • Z Nového Údolí pak mùžete v letním období pokračovat některým ze sezónních autobusù do Bavorska nebo na Třístoličník.
 • Autobusy jsou mimochodem součástí systému tzv. ČD ŠUMAVA BUSů, které navazují na vlaky po celé šumavě a platí v nich i síťové jízdenky ČD (Jízdenka na léto, Celodenní jízdenka ši Skupinová víkendová jízdenka, Dona-Moldau Tiket)

Expres z Prahy:

Novinkou roku 2017 je přímý expres z Prahy, který je složený z klimatizovaných vozů a cestou staví jen v Táboře, Českých Budějovicích, českém Krumlově a pak až na Šumavě. Vlak se v úseku Praha - Český Krumlov jmenuje Josef Seidel po světoznámém Šumavském fotografovi. Z Českého Krumlova se pak vlak jmenuje František Seidel, po jeho synovi - též fotografovi. Je to taková milá hříčka. V reálu se syn nikdy nepodívá do Prahy a otec nikdy nedojede do Nového Údolí. Jízdní řád ke stažení zde.

Expres Praha - Nové Údolí

Vlak bohužel bude jezdit jenom v letošním roce, neboť od roku 2018 se jihočeská socialistická vláda rozhodla vypudit ČD ze Šumavy a provoz přebírá po 93 letech od státních drah soukromá společnost. Přestávají zároveň plati i oblíbené síťové nabídky ČD (Jízdenka na léto, Celodenní jízdenka ši Skupinová víkendová jízdenka). Takže chvátejte ať se za slušné peníze svezete.

Jízdní řády:

 • Dneska pravdpodobně nejvíce lidí hledá na internetu. Použít mùžete vyhledávač Českých drah na adrese www.cd.cz nebo vyhledávač idos.cz
 • Na této stránce níže pak naleznete výtahy z jízdních řádù pro Nové Údolí, přehled odjezdù a příjezdù v Novém Údolí, traťové jízdní řády a grafikony pro znalce ke stažení. Vyberte si dle libosti...
Tabulka příjezdù a odjezdù vlakù i busù v Novém Údolí, vč. dùležitých návazností ke stažení
Odjezdy z Nového Údolí

 

    

 
 
 
Mapa železnic v Pošumaví ke stažení
 
 
Doporučení spolku:
Vlak rozhodně doporučuji, jízda zdejší lokálkou má své kouzlo (třeba z Volar jedete kolem rašeliniště Mrtvý Luh) a ušetříte síly pro toulky po okolí. Pro romantiky máme i pohádkovou mapu jihoČeských železnic ke stažení, neboť Pošumavská jižní dráha je součástí pohádkového království Jeho Veličenstva  Václavy (Vydry) I.,
Určitě také vyzkoušejte bavorskou trať z Pasova do Kostelce a Bavorské Lipky. Budete překvapeni jak divokou krajinou místy pojedete!
A Pasov je nádherné historické město na Dunaji...
 

 


Případné dotazy na použití vlaku mùžete směřovat přímo na mne (viz kontakty).

Aktuální plné jízdní řády šumavských a návazných tratí, jízdní řád 2016
Zvýrazněny jsou tratě přímo se dotýkající Nového Údolí 
číslo tratě Úsek
190 České Budějovice - Plzeň
194 České Budějovice - Černý Kříž
195 Rybník - Lipno nad Vltavou
196 České Budějovice - Summerau
197 Číčenice - Volary - Nové Údolí
198 Strakonice - Volary
12888 Passau - Freyung

Pro fajnšmekry přidávám i listy grafikonu pro šumavské tratě  
707 Strakonice - Volary; České Budějovice-Volary; Černý Kříž - Nové Údolí
708 Číčenice-Volary


Další odkazy a dokumenty užitečné pro cestu vlakem
Vyhledávání vlakového spojení (otevře se v novém okně)
Stránky Českých drah
Pohádková mapa jihoČeské železniční sítě ke stažení