VODA - HAJZLÍKY

Tak nějak to spolu životním koloběhem souvisí

Pitná voda, aneb bez H2O je život nemožný

Z vlastních cest víme, že prázdná čutora není na vandru zrovna příjemná věc. Určitě si budete chtít na Novém Údolí doplnit zásoby vody. Pokud si nepomůžete jinak, pak u nás dole u železniční zastávky  máte v zásadě dvě možnosti:

1.) Tradiční kamenka u bývalé celnice. Do května roku 2020 jediná možnost. Voda teče ze dvou studní u kterých se pasou ovce a mají spadlá víka. Každý rok jsem foukal kompresorem z přívodní hadice nějaké chcpílotiny (zbytky žab ap.)Takže není zrovna nejčistší, ale po převaření se pít asi dá. Nikdo zatím, pokud je nám známo, na ní nezemřel. Na rouru u kamenky dáváme kouhout, aby zbytečně neodtékala, ale v létě studánka pravidelně vysychá. Pak to býval problém a vodu jsme vozili do krčmy v PET lahvích a za dobrovolnou cenu byla k dispozici.

2.) Jubilejní vrt. Ke 110 letům otevření tratě z Černého Kříže do Nového Údolí jsme v květnu roku 2020 zajistili vyvrtání 32 metrů hlubokého vodního zdroje ze skalního podloží. Náklady na vrt a jeho vybavení činilyPítko v Novém Údolí_studánka vodacca 110.000 Kč a vše bylo financováno z výtěžku krčmy Vagon za poslední léta. Vody je dost a je chladná a chutná. Přestože cena vrtu je docela "ranec", tak plníme náš slib a vybudovali jsme veřejně přístupné pítko, kde si můžete vody nabrat ZDARMA a bez omezení kolik chcete. Šumava vodu zadarmo dala dala a my ji Šumavákům vracíme...V létě, když bude mít nádražník v krčmě čas, tak vám tam našroubuje i hadici a můžete dětem zchladit hlavy sprchou. Odměnou nám bude, když budete spokojení a zachováte naší krčmě a Pošumavské jižní dráze přízeň. Pítko najdete vedle krčmy Vagon mezi infotabulí o Novém Údolí a vyhlídkou Pepanů. Kohoutek čouhá z březového kůlu. Jedinou nevýhodou je, že voda do pítka je dopravována z vrtu čerpadlem a to funguje pouze když je náš areál v provozu (když je obsazeno nádražníky), tedy typicky od půlky června do půlky září. Uvidíme jak vše bude fungovat a když nebudou technické problémy, tak necháme jističe nahozené i mimo toto období do zámrzu, ale prosíme, zavírejte kohoutek, ať čerpadlo neodejde do věčných lovišť...

Disclaimer: V textu výše se nikde výslovně nepíše, že je voda z vrtu pitná. To si přeberte jak chcete - v naší právní džungli by si takovou informaci dovolil jen magor. Jen opakuji, vrt je ve skále, 32 m hluboký, v Šumavském národním parku. Bojíte-li se, tak vám rádi prodáme vodu balenou, hezky v PET flašce skladovanou někde na sluníčku na rampě, ale s atestem na etiketě.

Voda v Novém Údolí

První zájemci o sprchu z Jubilejního vrtu se už našli

WC, aneb bez hajzlíku je život těžký

Pro provoz krčmy samosebou záchody musíme mít. Tolatety jsme mívali zamčené a byly vyhrazeny pouze našim hostům a brigádníkům. Jenže lidí jsou na Údolí mraky a veřejné WC žádné, takže jsme je letos otevřeli volně pro všechny.  Protože jsou lidi čuňata a jedna eko-budka byla brzy tak nějak out, pronajali jsme od Johnny Servisu jeden záchod navíc. Je navoněný a hezký, takže jej vyhradíme v léta dámám a to v rozporu s teorií genderové rovnosti. Nájem není levná věc a   k tomu platíme vyvážení WC pro pány, které jetéž volně přístupné. Vybíráme za použití do kasičky dobrovolné sráčovné. P

okud se z výběru z větší části nájem a vývoz nepokryje, tak dámské WC zase vrátíme a pánské zamkneme, protože to jako charitu nejde.  Prosíme vás tedy tímto, abyste po použití zážitkové boudy vhodili do kasičky nějaký obnos, jehož výši si určete sami dle spokojenosti či velikosti Vašich ostatků zde zanechaných. Poslanci Europarlamentu a Evropské komise nemusí platit nic, neboť do těchto prostor tak nějak logicky patří.

WC najdete za muzeem.